Slovak Compliance Days 2015
V dňoch 2. a 3. novembra 2015 sa konal druhý ročník konferencie Slovak Compliance Days. Nosným motívom konferencie bola téma: Poznaj svojho obchodného partnera. Cieľom konferencie bolo nielen vytvoriť priestor pre odborné debaty o efektívnom prístupe k preverovaniu obchodných partnerov, ale aj poukázať na širší ekonomicko-spoločenský rozmer tejto problematiky. Časť programu konferencie bola vyhradená novým trendom v oblasti podnikateľskej etiky. Bezprostredná spätná väzba, ktorú sme dostali od účastníkov zo širokého spektra profesijného zamerania (compliance officeri, právnici, aktivisti a zástupcovia neziskových organizácii, novinári, medzinárodní predstavitelia nadnárodných spoločností, atď.), jednoznačne potvrdzuje, že táto téma je vnímaná ako veľmi dôležitá. Účastníci ocenili rozmanitosť pohľadov a poukázanie na súvislosti, ktoré konferencia ponúkla najmä vďaka mnohým zaujímavým prezentujúcim a panelistom, ktorí pozvanie na konferenciu prijali.
Zhrnutie konferencie v číslach: • Trvanie konferencie: 1,5 dňa • Celkový počet prednášok a workshopov: 17 • Počet registrovaných účastníkov: 124 • Počet prednášajúcich a hostí: 33
Konferencia priniesla množstvo zaujímavých informácii a odkazov. Mnohé z nich sú inšpiráciou pre nasmerovanie ďalších aktivít nášho združenia. Nižšie sumarizujeme niekoľko zaujímavých odkazov aj s návrhmi, ako na ne nadviazať. Spoločnosti pôsobiace na našom trhu si uvedomujú, že nie je jedno, s kým obchodujú. Z priebežných výsledkov prieskumu Slovak Compliance Circle sa zdá, že slovenské spoločnosti v súvislosti so svojimi obchodnými partnermi považujú reputačné riziko za rovnako významné ako obchodné riziko. Na druhej strane spôsob, akým mnohé z nich k preverovaniu obchodných partnerov pristupujú, naznačuje, že to nerobia adresne a efektívne. Účastníci konferencie komunikovali záujem o možnosť detailnejšie sa zaoberať a diskutovať na odbornej úrovni jednotlivé kľúčové prvky preverovania obchodných partnerov. SCC by malo poskytnúť priestor na odborné debaty a zdieľanie skúseností v tejto oblasti a bude k tejto téme publikovať. Jednou z najdôležitejších výziev pri preverovaní obchodných partnerov je získavanie informácií o právnických, ako aj fyzických osobách. Na Slovensku máme v porovnaní s mnohými inými krajinami k dispozícii množstvo verejne dostupných informácií, avšak:
• Povedomie o tom, čo je dostupné, je potrebné priebežne zvyšovať. Zdá sa, že potenciál otvorených zdrojov nie je celkom využitý, využívajú ho skôr úzke skupiny odborníkov alebo aktivistov. SCC bude pracovať na zvyšovaní povedomia o existujúcich otvorených zdrojoch a možnostiam ich využitia, predovšetkým, ale nie výhradne, medzi svojimi členmi.
• Existujúce zdroje je potrebné zlepšovať a rozvíjať – v súčasnosti túto úlohu aktívne preberajú mimovládne organizácie (napr. Aliancia Fair-Play). SCC bude rozvíjať spoluprácu s týmito organizáciami a v rámci svojich možností ich podporovať v tomto úsilí .
Jedným z opatrení, ktoré by mali prispieť k transparentnejšiemu prostrediu v rámci celého regiónu, nie len Slovenska, je Register konečných užívateľov výhod, ktorého implementáciu v každom členskom štáte EÚ predpokladá do 27 júna 2017. Samotná implementácia registra však ešte nezaručí transparentnosť. Zodpovedné orgány budú musieť dohliadnuť na zmysluplnú implementáciu direktívy, aby informácie, ktoré budú v registri uchovávané mali reálnu vypovedaciu hodnotu a aby boli pravidelne aktualizované. SCC by sa malo aktívne participovať na odborných verejných debatách s cieľom podporiť zmysluplné a efektívne riešenie pri implementácii registra. V roku 2015 vstúpil do platnosti zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, tzv. zákon o whistleblowingu. Jeho zavedenie do praxe prinieslo viaceré výzvy pre organizácie s povinnosť ho implementovať. Žiaľ, zjavné sú nedostatky na strane štátnych inštitúcií, ktoré majú v zákonom stanovenej koncepcii dôležitú rolu. Avšak na to, aby oznamovanie prinášalo žiadané výsledky, je veľmi dôležitý aj posun vo vnímaní celej spoločnosti. Preto SCC okrem poskytnutia priestoru pre zdieľanie skúseností na odbornej úrovni sa bude cez svoje rôznorodé aktivity snažiť zvyšovať povedomie o dôležitosti oznamovania a ochrane oznamovateľov v rámci širšej verejnosti.
Opýtať sa k téme